TUNAMI NIGO V2
Historia flagowego kabla głośnikowego TUNAMI NIGO V2 sięga 2006 roku i doskonale ilustruje kierunek rozwoju firmy Oyaide Electric na początku XXI wieku. Kabel TUNAMI NIGO pierwszej generacji — wykonany z miedzi PCOCC-A — wywołał spore poruszenie na rynku audio z uwagi na niezrównaną wierność odtwarzania muzyki, którą udało się uzyskać dzięki zastosowaniu materiałów o doskonałych parametrach elektrycznych oraz trójwarstwowego ekranu o dużej skuteczności. W 2014 roku, po ośmiu latach od premiery pierwszego modelu, do sprzedaży trafił nowy kabel o oznaczeniu V2.
Początki kabla TUNAMI NIGO V2 były trudne, ponieważ w związku z zaprzestaniem produkcji dotychczasowego materiału przewodzącego firma Oyaide stanęła przed koniecznością znalezienia alternatywy. W wyniku trwających dwa lata prac badawczo-rozwojowych powstała miedź 102 SSC, która charakteryzuje się niezrównaną jakością i znakomitymi parametrami. Zastąpienie miedzi PCOCC-A nowym materiałem przyniosło ogromny skok jakościowy, czego najlepszym przykładem jest kabel TUNAMI NIGO V2. Jego brzmienie można porównać do majestatycznej rzeki — potrafi być zarówno potężne, jak i delikatne, dzięki czemu słuchacz zyskuje pełny wgląd w dynamikę nagrania. Wciągający dźwięk sprawia, że łatwo jest stracić rachubę czasu i bez reszty oddać się czystej przyjemności obcowania z muzyką.
Miedź 102 SSC — zaawansowany materiał przewodzący firmy Oyaide Electric
-
Aby uzyskać jak największą czystość, do produkcji wykorzystuje się wyłącznie miedź pierwotną (tj. niezawierającą materiału pochodzącego z recyklingu) zgodnie z wymogami normy JIS C1011.
-
W procesie oczyszczania mechanicznego z powierzchni metalu usuwanych jest 100% zanieczyszczeń.
-
Aby zapewnić niezakłócony przepływ sygnału elektrycznego przez zewnętrzną warstwę przewodnika, w procesie ciągnienia stosuje się ciągadła (tzw. oczka) z diamentu naturalnego, które pozwalają uzyskać gładszą powierzchnię.
-
Poszczególne druty są obrabiane z dokładnością do ±1 μm, co jest wynikiem znacznie lepszym od standardowo przyjętej tolerancji na poziomie ±8 μm.
-
W celu wyeliminowania zniekształceń spowodowanych naprężeniami mechanicznymi przewody są poddawane dwukrotnemu wyżarzaniu.
-
Ścisły nadzór nad parametrami sterowania produkcją, procesami utrzymania maszyn, terminami dostaw itd. pozwala uzyskać przewodność wynoszącą 102,3% w skali IACS.
Ciasne skręcanie drutów w celu wyeliminowania zakłóceń negatywnie wpływających na jakość dźwięku
Druty są skręcane z naprężeniem 1,15 razy większym od standardowego, co zapobiega powstawaniu wolnych przestrzeni między nimi i generowaniu zakłóceń negatywnie wpływających na jakość dźwięku. Dużo uwagi poświęcono również kwestii przylegania izolacji do żył kabla. Idealne spojenie tych dwóch elementów zapobiega powstawaniu zakłóceń między przewodami, które mogłyby powodować spadek jakości dźwięku.
Izolacja z polimeru poliolefinowego ograniczająca straty sygnału dzięki znakomitym parametrom elektrycznym
Izolację żył wykonano z polimeru poliolefinowego, który charakteryzuje się znakomitymi parametrami elektrycznymi. W porównaniu z tradycyjnie stosowanym PVC ma on czterokrotnie niższą stałą dielektryczną, co oznacza mniejsze straty sygnału i większą przejrzystość odtwarzanego dźwięku. Ponadto zastosowanie różnych materiałów poliolefinowych w powłoce wewnętrznej i zewnętrznej zapobiega powstawaniu rezonansów, które mogłyby negatywnie wpływać na przesyłany sygnał.
Trójwarstwowy ekran skutecznie chroniący przed zakłóceniami
W kablu zastosowano trójwarstwowy ekran, którego pierwszą warstwę stanowi materiał pochłaniający fale elektromagnetyczne, drugą — tworzywo z włóknem węglowym, a trzecią — folia miedziana. W pierwszej warstwie fale elektromagnetyczne powstające na skutek zaburzeń strumienia indukcji magnetycznej są przekształcane w ciepło dzięki zastosowaniu tworzywa z domieszką materiału pochłaniającego promieniowanie elektromagnetyczne.
Na skutek przepływu prądu elektrycznego w przewodzie powstają bardzo słabe drgania, które powodują wyładowania koronowe w materiałach naładowanych elektrostatycznie. W związku z tym drugą warstwę wykonano z materiału półprzewodzącego (tworzywo z włóknem węglowym), który odprowadza ładunki elektrostatycznych bez zakłócania przepływu sygnału w żyle przewodu
.
Trzecią warstwę ekranu stanowi taśma z folii miedzianej, która chroni żyły kabla przed zakłóceniami z zewnątrz. Warstwa ta jest umieszczona blisko żyły ciągłości i połączona z żyłą ochronną, co pozwala uzyskać lepszy stosunek sygnału do szumu. Dzięki temu można wyeliminować zarówno zakłócenia zewnętrzne, jak i zakłócenia powstające w samym kablu oraz trzaski wywoływane przez drgania o dużej częstotliwości.
Zastosowanie potrójnego ekranu pozwala uzyskać maksymalną ochronę sygnału przed czynnikami zewnętrznymi.
Możliwość wykorzystania w roli kabla głośnikowego i zasilającego
Kabel TUNAMI NIGO V2 spełnia wymogi japońskich przepisów dotyczących bezpieczeństwa materiałów i urządzeń elektrycznych (oznaczenie <PS>E), w związku z czym może być stosowany zarówno jako standardowy kabel głośnikowy, jak i element samodzielnie wykonywanych kabli zasilających. Funkcję przewodu ochronnego pełni wówczas żyła ciągłości, którą należy podłączyć do styku ochronnego we wtyczce elektrycznej i wtyku IEC. Aby zapobiec powstawaniu pętli masy, można odciąć oba końce żyły ciągłości lub podłączyć ją tylko na jednym końcu (tj. albo we wtyczce elektrycznej, albo we wtyku IEC).
Dane techniczne
Nazwa modelu: TUNAMI NIGO V2
Materiał przewodzący: Miedź 102 SSC
Przekrój żyły / numer AWG: 5,5 mm2 (69 × 0,32 mm) / 10 AWG
Materiał izolacyjny: Polimer poliolefinowy
Przekrój / numer AWG żyły ciągłości: 0,75 mm2 (30 × 0,18 mm) / 18 AWG
Ekran: Warstwa 1 — polimer poliolefinowy pochłaniający zakłócenia elektromagnetyczne
Warstwa 2 — separator z polietylenu z włóknem węglowym
Warstwa 3 — folia miedziana
Materiał powłoki zewnętrznej: Poliuretan
Średnica zewnętrzna kabla: 14,0 mm
Rodzaj opakowania / długość: Szpula / 30 m
Data wprowadzenia do sprzedaży: 17.10.2014