TUNAMI GPXe V2
Dzięki zastosowaniu żył o bardzo dużym przekroju (5,5 mm2 / ≈10 AWG) i trójwarstwowego ekranu o dużej skuteczności seria TUNAMI zrewolucjonizowała rynek kabli zasilających. Za sprawą żywiołowego brzmienia i świetnych parametrów technicznych produkty z tej serii wyznaczają nowe standardy w dziedzinie zasilania sprzętu audio.
W 2013 roku produkcja kabli TUNAMI pierwszej generacji została wstrzymana z powodu przerwania dostaw przewodów z miedzi PCOCC-A, jednak rok później na rynek trafiła nowa seria: TUNAMI V2. Wznowienie produkcji było możliwe dzięki opracowaniu przez firmę Oyaide własnego materiału przewodzącego oznaczonego symbolem 102 SSC.
Firma pozostała wierna przyjętej wcześniej koncepcji i zastosowała w modelach z serii TUNAMI V2 konstrukcję znaną z kabli pierwszej generacji. Z racji zastosowania żył z miedzi 102 SSC nowe kable różnią się jednak od swoich poprzedników wyglądem i cechami fizycznymi.
Ogromnym atutem produktów z serii TUNAMI jest tzw. czarne tło, które pozwala słuchaczowi lepiej wczuć się w niepowtarzalną atmosferę zarejestrowanego na nagraniu występu.
Od momentu rozpoczęcia działalności w 1952 roku firma Oyaide Electric konsekwentnie wykorzystuje najnowsze osiągnięcia techniki do tworzenia specjalistycznego okablowania, które łączy znakomite parametry z niezrównaną jakością dźwięku.
Kabel zasilający TUNAMI GPXe V2 — wyposażony w specjalnie zmodyfikowane wtyki P/C-046e — stanowi idealne połączenie nowoczesnych technologii ze sprawdzonymi metodami produkcji.
Miedź 102 SSC — zaawansowany materiał przewodzący firmy Oyaide Electric
-
Aby uzyskać jak największą czystość, do produkcji wykorzystuje się wyłącznie miedź pierwotną (tj. niezawierającą materiału pochodzącego z recyklingu) zgodnie z wymogami normy JIS C1011.
-
W procesie oczyszczania mechanicznego z powierzchni metalu usuwanych jest 100% zanieczyszczeń.
-
Aby zapewnić niezakłócony przepływ sygnału elektrycznego przez zewnętrzną warstwę przewodnika, w procesie ciągnienia stosuje się ciągadła (tzw. oczka) z diamentu naturalnego, które pozwalają uzyskać gładszą powierzchnię.
-
Poszczególne druty są obrabiane z dokładnością do ±1 μm, co jest wynikiem znacznie lepszym od standardowo przyjętej tolerancji na poziomie ±8 μm.
-
W celu wyeliminowania zniekształceń spowodowanych naprężeniami mechanicznymi przewody są poddawane dwukrotnemu wyżarzaniu.
-
Ścisły nadzór nad parametrami sterowania produkcją, procesami utrzymania maszyn, terminami dostaw itd. pozwala uzyskać przewodność wynoszącą 102,3% w skali IACS.
Żyły o przekroju 5,5 mm2 umożliwiające zasilanie urządzeń prądem o maksymalnym natężeniu 30 A i napięciu 600 V
Kabel umożliwia dostarczenie do urządzeń prądu o napięciu 600 V i natężeniu 30 A, co przekłada się na znakomitą dynamikę odtwarzanego dźwięku.
Druty są skręcane z naprężeniem 1,15 razy większym od standardowego, co zapobiega powstawaniu wolnych przestrzeni między nimi i generowaniu zakłóceń negatywnie wpływających na jakość dźwięku.
Dużo uwagi poświęcono również kwestii przylegania izolacji do żył kabla. Idealne spojenie tych dwóch elementów również zapobiega powstawaniu zakłóceń między przewodami, które mogłyby powodować spadek jakości dźwięku.
Izolacja z polimeru poliolefinowego ograniczająca straty sygnału dzięki znakomitym parametrom elektrycznym
Izolację żył wykonano z polimeru poliolefinowego, który charakteryzuje się znakomitymi parametrami elektrycznymi. W porównaniu z tradycyjnie stosowanym PVC ma on czterokrotnie niższą stałą dielektryczną, co oznacza mniejsze straty sygnału i większą przejrzystość odtwarzanego dźwięku.
Trójwarstwowy ekran skutecznie chroniący przed zakłóceniami
W kablu zastosowano trójwarstwowy ekran, którego pierwszą warstwę stanowi materiał pochłaniający promieniowanie elektromagnetyczne, drugą — tworzywo z włóknem węglowym, a trzecią — folia miedziana.
W pierwszej warstwie fale elektromagnetyczne powstające na skutek zaburzeń strumienia indukcji magnetycznej są przekształcane w ciepło dzięki zastosowaniu tworzywa z domieszką materiału pochłaniającego promieniowanie elektromagnetyczne.
Na skutek przepływu prądu elektrycznego w przewodzie powstają bardzo słabe drgania, które powodują wyładowania koronowe w materiałach naładowanych elektrostatycznie. W związku z tym drugą warstwę wykonano z materiału półprzewodzącego (tworzywo z włóknem węglowym), który odprowadza ładunki elektrostatycznych bez zakłócania przepływu sygnału w żyle przewodu.
Trzecią warstwę ekranu stanowi taśma z folii miedzianej, która chroni przewód przed zakłóceniami z zewnątrz. Warstwa ta jest połączona z żyłą ciągłości (poprowadzoną tuż obok żyły ochronnej), co pozwala uzyskać lepszy stosunek sygnału do szumu. Warstwa ta eliminuje zarówno zakłócenia zewnętrzne, jak i zakłócenia powstające w samym kablu oraz trzaski wywoływane przez drgania o dużej częstotliwości.
Zastosowanie potrójnego ekranu pozwala uzyskać maksymalną ochronę sygnału przed czynnikami zewnętrznymi.
Specjalne wersje wtyczki elektrycznej i wtyku IEC
W kablu TUNAMI GPXe V2 zastosowano specjalnie zmodyfikowane wersje wtyczki elektrycznej i wtyku IEC P/C-046Re. W ramach modyfikacji dobrano optymalną grubość powłoki galwanicznej, a także zastosowano osłonę zewnętrzną w kolorze włoskiej czerwieni (Italian Red), który idealnie wyraża energiczną i pełną pasji sygnaturę dźwiękową nowego kabla.
Dane techniczne
Nazwa modelu: TUNAMI GPXe V2
Kabel (długość): TUNAMI V2 (1,8 m)
Materiał przewodzący: Miedź 102 SSC (żyły prądowe) + OFC (żyła ochronna)
Przekrój żyły / numer AWG: 5,5 mm2 (69 × 0,32 mm) / ≈10 AWG
Materiał izolacyjny: Polimer poliolefinowy
Ekran: Warstwa 1 — polimer poliolefinowy pochłaniający zakłócenia elektromagnetyczne
Warstwa 2 — separator z polietylenu z włóknem węglowym
Warstwa 3 — folia miedziana
Żyła ciągłości: Miękka miedź 0,75 mm2 (30 × 0,18 mm) / ≈18 AWG
Materiał powłoki zewnętrznej: Poliuretan
Średnica zewnętrzna kabla: 15,0 mm
Wtyczka elektryczna / wtyk IEC: P-046e/C-046 Special Edition (polerowane styki z fosforobrązu powlekane złotem i palladem)
Parametry znamionowe: 250 V, 10 A
Data wprowadzenia do sprzedaży: 17.10.2014